Phone Email Search
search email phone translate arrow-left explore-more crucifix arrow-right Location
Search
Language
School Logo

St Barnabas

& St Paul's Church of England Primary School

Governing Body

Welcome to our Governors Section

 

Our team of governors have a range of experience and expertise, including some representatives of the local community. Many have a thorough working knowledge of the school, and make a point of spending time in the classrooms with the children and staff. They attend training courses on all aspects of the curriculum and school management to ensure they have the necessary knowledge and skills to support the Headteacher in the effective running of the school.

 

The Governing Body takes a largely strategic role in the running of school. This includes:

  • Ensuring the school's vision, ethos and strategic direction reflect those of the Church of England.

  • Setting its aims and objectives. 

  • Setting policies and targets for achieving the objectives.

  • Reviewing progress and reviewing the strategic framework in the light of progress.

  • Holding the Headteacher to account for the educational performance of the school and its pupils.

  • Overseeing the financial performance of the school and making sure money is well spent.

 

Foundation governors

 

Jamila Hounslow PCC – appointment 02.12.15 appointed by BDBE as a Foundation Governor. Chair of governors appointed 12.09.19.

Pecuniary interests: Governor at  St Wilfird's C of E Academy.

Heather Henderson – Appointed post September 2015 by governing body and Blackburn Diocese. She was nominated by PCC. Vice chair of governors appointed 12.09.19.

Pecuniary interest: Married to the Bishop of Blackburn. Heather is a governor at St Wilfrid's C of E Academy and St Matthew's C of E Primary School.

Links with curriculum committee.

Links with curriculum and admission committees.

Andrew Pratt – (LINK GOVERNOR) Appointed post 2013.

Pecuniary interest – Own Business: sports shop.

Material interests - Andrew has a son who works in our school, Andrew Pratt JNR.

As a link governor, Andrew is the link between our school and the local authority.

 

Staff Governors - 2

 

Philip Morgan - (Seconded Executive Head)  

 

Joanna Duckworth - (Acting Deputy Head) Appointed in April 2015 by Teaching Staff

Pecuniary interest:Joanna's mother holds SATs booster classes with the Year 6 pupils.

Links with curriculum committee.

 

Parent Governors

 

Azin Ismael - Appointed March 2016 by nomination from parents.

Rizwana Patel - Appointed January 2017 by nomination from parents. 

 

 

Recently retired governors

 

Jehanaka Turk. March 2013 – November 2015. Retired due to work commitments

Mrs A Ashraf. Retired April 2015

Mr M Ashraf. Retired April 2015

Mr S Gardner. Retired April 2015

Mr G Whitehead. May 2014 – April 2015. Retired due to work and family commitments

Mr S McNally. Retired April 2016.

Mrs Carla Martini. Retired July 2019.

Rev. Jonathan P.Milton-Thompson. Retired August 2019.

Mrs Janet Prowse. Retired as chair of governors 12.09.19

Mrs Sharon Roscoe. Retired as vice chair 12.09.19

Governors Attendance 2017-2018

 

Full

Finance

Curriculum

 

Autumn

2017

Spring

2018

Summer

2018

Autumn

2017

Spring

2018

Summer

2018

Autumn

2017

Spring

2018

Summer

2018

J Prowse

X

X

X

X

X

X

X

X X

S Roscoe

 X

X

 

 X

X

X

 

 

 

A Pratt

X

 X

 X

 

 

 

 

 

 

Rev J M Thompson

   

 

 

 

 

 

 

 X

H Henderson

X

X

X

 

 

 

X

 X

X

C Martini

X

X

X

X

X

X

X

X

 X

J Duckworth

X

X

 

 

 

 

X

X  

J Hounslow

 X

X

X

X

X

X

 

 

 

A Ismael

X

 X

 X

 

 

 

 

   

R Patel

X

X

X

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

Governor attendance 2018-19

 

Full

Finance

Curriculum

Health & Safety

 

Extra

2018

Autumn

2018

Spring

2019

Summer

2019

Autumn

2018

Spring

2019

Summer

2019

Autumn

2018

Spring

2019

Summer

2019

Autumn

2018

Spring

2019

Summer

2019

J Prowse

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

S Roscoe

 

 

 

X

 

 

X

 

 

 

 

 

 

A Pratt

X

X

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rev J M Thompson

 

X

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

H Henderson

X

X

 

X

 

X

 

X

X

X

 

 

 

C Martini

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J Duckworth

X

X

X

X

 

 

 

X

X

X

 

 

 

J Hounslow

 

X

X

X

X

 

X

 

 

 

X

 

 

A Ismael

X

X

X

X

X

 

X

 

 

 

X

X

X

R Patel

X

X

X

 

 

X

 

X

 

Governors Attendance 2019-2020

 

Full

Finance

Curriculum

 

Autumn

2019

Spring

2020

Summer

2020

Autumn

2019

Spring

2020

Summer

2020

Autumn

2019

Spring

2020

Summer

2020

A Pratt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H Henderson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J Duckworth

 

 

 

 

 

 

 

   

J Hounslow

 X

 

 

x

 

 

 

 

 

A Ismael

X

 

 

x

 

 

 

   

R Patel

G Bullock

C Holmes

x

x

x

 

 

x

x

x

 

 

 

 

 

Awards

 
Top